6/07/2020

Czterolistne ciekawostki #1


Czy wiecie że...


Co symbolizuje czterolistna koniczyna?

Czterolistna koniczyna jest bardzo rzadką mutacją przeważnie koniczyny białej, a posiada ona cztery zamiast zazwyczaj występujących trzech listków.

Symbol czterolistnej koniczyny wywodzi się z celtyckich wierzeń, ponieważ dawnej druidzi wierzyli, że taka koniczyna może uchronić ich przed złem.

Niektórzy uważają, że tradycja tego symbolu miała już swoje początki przy stworzeniu, kiedy to Ewa, wychodząc z ogrodu Eden, miała na sobie tylko czterolistną koniczynę, która służyła jej za jedyne odzienie.

Cztery listki koniczyny były również porównywane do czterech ramion krzyża, a roślinę tę święcono i ukrywano w medalionach albo pierścieniach.

Poza tym trójlistna koniczyna jest symbolem Trójcy Świętej, a ten czwarty listek był uważany za oznakę Łaski Bożej.

Poza tym zgodnie z niektórymi tradycjami ludowymi każdy liść koniczyny symbolizuje coś innego:
  • pierwszy – to nadzieja;
  • drugi – to wiara;
  • trzeci – to miłość;
  • czwarty – to szczęście.
Natomiast piąty liść ma reprezentować pieniądze, a szósty i więcej nie ma już żadnego znaczenia.

Inne wyjaśnienia podają natomiast, że pięciolistna koniczyna wróży rychłe i udane małżeństwo, a koniczyna o większej liczbie liści przynosi nieszczęście.

Czterolistna koniczyna zapewnia szczęście z powodu właściwości liczby cztery.

Liczba cztery związana jest z kwadratem i symbolizuje cztery strony świata, ale też cztery wiatry, pory roku, żywioły oraz cztery fazy życia, czyli dzieciństwo, młodość, dojrzały wiek i starość...

No to już trochę wiecie ;) Zatem biegnę dalej zatapiać w żywicy moje koniczynki. Już niebawem coś pokażę i zachęcam Was do szukania własnej ;)

Naprawdę jest duża szansa, że znajdziecie :)

Zgodnie ze statystykami jest tylko 1 szansa na 10 000, aby znaleźć czterolistną koniczynę ;) Czyli nie tak dużo :P

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Miło mi będzie jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci choć krótkiego komentarza. Bardzo ważne są dla mnie Twoje spostrzeżenia oraz opinie na temat tego czym się zajmuję. Ściskam Cię ciepło. Madzik •◡•

Copyright © 2017 Czterolistna Resin Art